mohammad20000 ۱۷ دی ۱۴۰۲ 0 نظر

نگرانی سازنده‌ها از ادامه رکود/ در یکماه فقط۳۰۰۰ معامله مسکن در تهران انجام می شود

خلوتی بنگاههای معاملات ملکی نشان می دهد رکورد بازار مسکن ماندنی است

بسیاری از سازنده‌ها وفعالان بازار مسکن پیش‌بینی می‌کنند رکود سنگین بازار مسکن کماکان ادامه‌دار خواهد بود.

فعالان بازار مسکن شهر تهران می‌گویند رکود در بازار معاملات مسکن پایتخت به‌خصوص در برخی از مناطق به قدری عمیق است که خریدار قدرت چانه‌زنی دارد و حتی به دلیل این رکود شدید و نبود چشم‌انداز رشد محسوس قیمت در آینده نزدیک و میان‌مدت، خریدار در برخی موارد حتی می‌تواند واحد تکمیل و آماده مصرف را با قیمتی نزدیک به نرخی که فروشنده برای یک واحد خام تعیین کرده است، نیز خریداری کند.

از سویی تداوم ثبات نسبی قیمت‌ در بازارها و کاهش شیب تورم ساختمانی نسبت به دوره اوج قیمت‌ها، برخی از سازنده‌های مسکن را برای ورود به عرصه جدید ساخت ترغیب کرده است. در یکی دو ماه اخیر برخی از سازنده‌ها به بازار فعالیت‌های ساختمانی برگشته و پروژه‌های جدیدی را شروع کرده‌اند. این گروه ازسازنده‌ها برای تامین مالی پروژه‌های جدید در شرایط رکود معاملات مسکن به خام‌فروشی آپارتمان‌های نوساز روی آورده‌اند تا شاید بتوانند این واحدها را به فروش برسانند و منابع مالی موردنیاز برای پروژه‌های جدید را از این روش تامین کنند.

جزئیات جدید از ممنوعیت خرید و فروش امتیاز مسکن ملی؛ از حبس ۴۵ روزه تا جزای نقدی برای آگهی دهندگان+ تصویر
ادامه مطلب

برخی از این سازنده‌ها ترجیح می‌دهند به جای آنکه منابع خود را صرف تکمیل واحدهای تازه‌ساز از بابت خرید نصبیات و تجهیزات داخلی واحد کنند، از یکسو این هزینه را برای ساخت پروژه جدید اختصاص دهند و از سوی دیگر، احتمال فروش واحد تازه‌ساز را به دلیل عرضه واحد به صورت خام و با قیمت کمتر از واحد تکمیل، افزایش دهند.

۲۳۳۰۲منبع

آخرین مطالب
کدام منطقه تهران بیشترین فروشنده ملک را دارد؟
ادامه مطلب

پیام بگذارید