mohammad20000 ۷ آبان ۱۴۰۲ 0 نظر

یک اتفاق تلخ و باورنکردنی/ قسط وام جدید مسکن ۳۷ میلیون تومان!

یک نسخه برای مهار رشد سرسام‌آور قیمت مسکن

بانک مسکن امروز از افزایش سقف وام خرید اوراق حق‌تقدم مسکن (تسه) تا یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومان برای خانوارهای دارای ۴ فرزرند خبر داد.

بر این اساس در راستای اجرای قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت»، سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن از محل اوراق ممتاز به‌ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال و حداکثر تا ۴ فرزند افزایش یافت.

به‌ازای یک فرزند زیر ۲۰ سال سن ۲۵ درصد، دو فرزند زیر ۲۰ سال ۵۰ درصد، سه فرزند زیر ۲۰ سال ۷۵ درصد و ۴ فرزند زیر ۲۰ سال سن ۱۰۰ درصد به سقف تسهیلات خرید و تعمیر مسکن اضافه می‌شود.

دوره بازپرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل در تقسیط به‌روش ساده، به‌ازای هر فرزند زیر ۲۰ سال سن، به‌میزان ۲ سال (در مجموع برای ۵ فرزند و حداکثر تا سقف ۱۰ سال) قابل افزایش است.

محمد خوش چهره: اول دولت سیزدهم به رئیسی گفتم وعده ۴میلیون مسکن، آرزوی شماست اما محقق نمی شود
ادامه مطلب

بر اساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، اعطای این تسهیلات مشروط به آن است که نرخ باروری شهرستان محل تولد پدر و فرزند بالاتر از ۲.۵ نباشد. با توجه به مهلت زمان اجرای قانون، اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل حداکثر تا آبان ماه ۱۴۰۷ امکان‌پذیر خواهد بود.

در زمان حاضر سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق ممتاز برای متقاضیان در شهر تهران به‌صورت انفرادی ۴۰۰ میلیون تومان و برای زوجین ۸۰۰ میلیون تومان و سقف تسهیلات جعاله (تعمیر) مسکن در تمامی شهرهای کشور ۱۶۰ میلیون تومان است.

چنانچه خانواده‌ای دارای ۴ فرزند زیر ۲۰ سال سن باشند و پدر به‌همراه فرزندان متولد شهر تهران باشند؛ براساس قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» این خانواده در حالت انفرادی می‌تواند علاوه بر ۴۰۰ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به‌ازای هر فرزند ۱۰۰ میلیون دیگر و در مجموع تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان برای خرید مسکن و همچنین برای تعمیر مسکن علاوه بر ۱۶۰ میلیون تومان، به‌ازای هر فرزند ۴۰ میلیون تومان و به‌عبارتی تا ۳۲۰ میلیون تومان درقالب تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز بانک مسکن استفاده کند.

مقایسه متوسط قیمت آپارتمان نوساز در ۴ منطقه تهران
ادامه مطلب

سقف تسهیلات قابل استفاده زوجین در شهر تهران از محل اوراق ممتاز برای خرید مسکن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان و جعاله مسکن ۳۲۰ میلیون تومان است.

برای دریافت وام جدید خرید مسکن، متقاضی تهرانی باید معادل ۲ برابر مبلغ وام یعنی ۳۸۴۰ برگه اوراق حق تقدم را خریداری کند. با وجود ریزش ۵۰هزارواحدی شاخص بورس، اما نرخ اوراق حق‌تقدم وام مسکن روند افزایشی داشته و به‌طور متوسط به حدود ۹۹ هزار تومان افزایش یافته است،
به این ترتیب در ابتدا متقاضی وام جدید مسکن که البته هنوز دستورالعمل‌های آن برای شعب بانک مسکن ابلاغ نشده است، باید ۳۸۰ میلیون تومان هزینه کند. از سوی دیگر با توجه به جزئیات اعلام‌شده از سوی بانک مسکن به‌ازای هر فرزند و تا ۵ فرزند ۱۰ سال به دوره بازپرداخت اقساط وام افزوده می‌شود،
یعنی بازپرداخت کنونی از ۱۲ سال در روش ساده به ۲۲ سال افزایش می‌یابد. در این روش اقساط ماهانه کمی بیش از ۳۷ میلیون تومان است، جمع کل اقساط حدود ۹ میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان خواهد بود.

پیش‌بینی قیمت مسکن/ شرایط برای سازندگان پیچیده‌تر از قبل شده است
ادامه مطلب

کل سود وام یک میلیارد و ۹۲۰ میلیون تومانی بالغ بر ۷ میلیارد و ۸۶۰ میلیون تومان خواهد بود. وام کنونی تعمیر (جعاله) دوره بازپرداخت ۵ساله دارد که در وام جدید مشخص نیست دوره بازپرداخت آن افزایش می‌یابد یا خیر.

۲۲۳۲۲۵منبع

آخرین مطالب
قیمت خانه در منطقه ۲ تهران / فاصله کف و سقف قیمت ملک افزایش یافت
ادامه مطلب

پیام بگذارید